869

Rødding - Ribe BK (serie 3) 1-2

Hold-nyheder
28. august 2011 - 18:40 af: Jane Grejsen

Topkampen ude mod Rødding som havde 3 sejre for 3 kampe inden mødet med os, blev lige så intens og nervepirrende som vi havde forventet.

Mål:

0-1 Anders "Costacurta" Olsen (straffe)

0-1 Halvleg

1-1

1-2 Flemming "Chicharito" Simonsen

Holdopstilling:

Helge "Peruzzi" Kjeldsen                                          (GK)

Andre "Candela" Rosendahl      (HB)

Troels "Di Livio" Kjærgaard        (CF)

Anders "Costacurta" Olsen                                      (CF)

Henrik "Oddo" Bramsen                                          (VB)
Morten "Signori" Svendsen                                      (HM)

Rasmus "Robben" Skov (C)                                    (CM)

Kristian "Gattuso" Bendix                                        (CM)

Jesper "Perrotta2" Therkildsen   (VM)

Mersad "Suker" Purivatra                                        (A)

Flemming "Chicharito" Simonsen                          (A)


Stemmer:

  10 - Morten "Signori" Svendsen

   3 - Anders "Costacurta" Olsen

   2 - Rasmus "Robben" Skov

   1 - Flemming "Chicharito" Simonsen

Topkampen ude mod Rødding som havde 3 sejre for 3 kampe inden mødet med os, blev lige så intens og nervepirrende som vi havde forventet.

Til dagens kamp ville vi gerne prøve at være i mere boldbesiddelse end i sidste kamp og det lykkedes til dels i 1.halvleg hvor vi kørte bolden rigtigt flot rundt i egne rækken og fik Rødding til at løbe rigtigt meget forgæves.   

Chancer og spil var i 1. halvleg nogenlunde ligeligt fordelt og de chancer Rødding kom til tog klublegende Helge "Peruzzi" Kjeldsen sig flot af, rigtig god kamp af ham med flere store redninger. Vi kommer foran midt i 1.halvleg på et straffe som Anders "Costacurta" Olsen køligt tager sig af, også stor kamp af ham i forsvaret med flere gode indgreb, klar stigende formkurve. 

I starten af 2. halvleg går Troels "Di Livio" Kjærgaard desværre i stykker igen og det giver lidt rystelser på holdet og især usikkerhed i de bagerste rækker, hvilket Rødding desværre udnytter til at udligne til 1-1!! Vi rykker herefter gode gamle Thomas "Baresi" Vilstrup (godt nok en mand ude af form, men med et klogt fodboldhovedet som altid vælger de rigtige beslutninger) ned i det bagerste forsvar hvilket giver lidt mere ro og som han løser perfekt.

Vores uslebne diamant Morten "Signori" Svendsen spiller igen en stor kamp og bliver også klart man of match med 10 stemmer - hver gang han får bolden bliver det ekstremt farligt for modstanderen da han næsten altid laver noget uventet og det er også ham der i slut minutterne afdribler nogle forsvar og servere en sukkerbold til  Flemming "Chicharito" Simonsen, der selvfølgelig score sikkert.

Flot at vinde på udebane i en topkamp og så alligevel havde følelsen af at vi kan spille meget bedre, der er stadigvæk flere ting der skal forbedres - især vores omstillingsspil og vi skal også nogle gange være lidt mere intelligente i visse situationer og valg af spil. Men igen flot at vinde på en lidt dårlig dag.   

Lørdag hjemme på Frøs Arena kl.15.00 skal vi spille topkamp mod Sommersted som har 3 sejre og et uafgjort resultat lige som os. Vinder vi her ser det rigtigt rigtig spændende ud - det kunne være super sjovt og udfordrende at spille med om oprykningspladsen til sidste spillerunde - MEN vi er et 2.hold og der kan ske skader og afbud op og ned i systemet, så vi tager en kamp af gangen. MEN absolut en mere end godkendt start på sæsonen:-) 

Mange hilsner træner staben - Brian "Scolari" Jørgensen, Michael "Broe" Højer & Anders "Mazzone" Grabski Larsen. 

Tæller-script